Київ і гроші
Мій скромний пост по звіту мера Києва Віталія Кличка за результатами роботи за рік викликав настільки запеклі суперечки, що я розкрию тему трохи докладніше.
Тому що серед моїх друзів виявилися як гарячі прихильники чинного мера, так і непримиренні противники. Ну, давайте розберемося трохи докладніше. Але не на рівні – прийдіть в мій двір і подивіться, у мене не ходить ліфт, немає лавочки біля під’їзду, а сусід курить на площадці. Відповідь на такі питання одна – я віддаю перевагу жити в ОСББ з адекватним і змінюваним керівництвом. З завантаженістю транспорту і доріг теж просто – кожне місто розраховане на певну кількість людей. Інакше кризи неминучі. Так що не будемо перевіряти лампочки або замахуватися на історію планування нашої столиці – тільки звіт, тільки реальні цифри і насущні проблеми.
Почнемо з грошей. Але не криком – дайте більше! Витрачати вміють навіть діти, іноді правильно, іноді ні. Навіть якщо цим дітям по 30 або по 50 років. Вони починають з «дайтє», але ми ж дорослі. І розуміємо, що розмова про гроші починається з іншого слова – заробити. При Кличко чотири роки бюджет Києва зростає. Незважаючи на те, що центральна влада іноді сприймає столицю не в якості вітрини, а в якості дойної корови. З бюджету Києва забирають 60% податків на доходи жителів. З просто успішних міст – 40%. Київ все одно працює в плюс – в цьому році заробили більше від плану на три мільярди (60 замість 57). Ну і два зверху забрали, щоб неповадно було заробляти, я так розумію. Але все одно, навіть після вилучень за чотири роки доходи зросли помітно. Визнаємо, менеджмент у Кличка грамотний. І витрати, природно, теж ростуть. А ось тепер важливе про витрати.
Читайте також:
За оцінками міжнародних експертів з Transparency International, Київ вже входить в список міст з найбільш прозорою системою управління. В першу чергу завдяки системі «Відкритий бюджет», в якій кожен може до копієчки подивитися – скільки і на що витратили. Всі закупівлі – через Prozorro, кожен може контролювати – куди йдуть гроші. І якщо на освіту виділили 18,6 млрд, то скільки з цих грошей піде на утримання і модернізацію діючих шкіл? А скільки залишиться на будівництво нових. Інфраструктура – окрема тема. Дороги робити потрібно, мости стоять з п’ятдесятих років жодного разу не реконструювалися, комунікації міняти потрібно, енергозбереження взагалі питання виживання. Тому що топити дорогим газом вулицю і землю над теплотрасою – занадто дорого.
Це все коштує грошей для підтримки в робочому стані, на будівництво нових щось залишається (тепер ви знаєте, де дивитися). І пам’ятаємо про два мільярди, які просто забрали. Метро продовжувати потрібно і взагалі транспорт розвивати? Дороги потрібні? Комунікації з радянських часів багато хто залишився – їх потрібно міняти терміново! І Київ заробляє все більше, стоїть у пробках, товпиться в метро, але генерує все більше грошей. Ось тільки в кінці віддає більше, ніж залишає собі.
Резюмую коротко. На мій погляд, кияни вибрали дуже пристойного мера. Особливо, з огляду на попередників. Проблем в місті вище голови. Просто, я вважаю, що Києвом років двадцять просто користувалися. Одна група ділила землю і хаотично забудовувала її, переводячи метри квадратні в гроші. Махнувши рукою на пропускні спроможності комунікацій, інфраструктуру типу шкіл, садочків і парків. Своє місце у них змогли вигризти тільки магазини. Інша група взагалі не морочилася, а тупо пиляла бюджет, імітуючи турботу на розвиток інфраструктури міста. Хижаки подрібніше освоювали локальні ділянки пасовища.
Справедливості заради відзначимо, що всіх їх в Київраду хтось вибирав – вони не прилетіли з Марса. Хоча і був один космонавт. І де взяти мера, за велінням правиці якого розширяться дороги, оновляться котельні та комунікації, розступляться висотки і виростуть школи-садки-парки? За кілька років або за день? Я знаю тільки одного, що ходив по цій землі, який міг таке зробити. Але Син Теслі не балотувався, вибачте …