НБУ може втратити кошти банків-банкрутів: Рада підтримала проект Дубинського

НБУ може втратити кошти банків-банкрутів: Рада підтримала проект Дубинського

Депутати прийняли в першому читанні законопроект Олександра Дубинського, яким обмежуються права вимоги НБУ по рефінансу.

Верховна Рада прийняла за основу законопроект №2459 про віднесення вимог Національного банку (НБУ) по операціях рефінансування з неплатоспроможними банками до п’ятої черги кредиторів.

Ініціатор законопроекту — депутат від Слуги народу Олександр Дубинський, якого пов’язують з Ігорем Коломойським.

«За» документ проголосували 264 депутати: 195 від Слуги народу, 21 від ОТЗЖ, 19 від Батьківщини, 15 з групи партії «За майбутнє», 14 — позафракційних. Жодного голосу не дали фракції Євросолідарність і Голос, а також депутатська група «Довіра».

Як пише Finbalance, на даний момент НБУ може позачергово стягнути застави збанкрутілого банку, якому було видано рефінансування під ці застави.

«Депутати ж вирішили позбавити НБУ права забезпеченого кредитора та продавати заставні банківські активи в інтересах інших кредиторів, відповідно до черговості, передбаченої законом про систему гарантування вкладів фізосіб, де в третій черзі перебуває ФГВФО (Фонд гарантування — ред.), В четвертій — фізособи з депозитами на суму понад 200 000 грн», — йдеться в замітці.

Новий порядок, в разі прийняття закону в другому читанні, буде застосовуватися до банків, які на 1 січня 2019 вже віднесені до категорії неплатоспроможних та процедура ліквідації яких не завершена. Тобто, до збанкрутілих з 2015 року, включаючи Дельта Банк, Надра, VAB.

Таку норму пропонують зробити тимчасової. Вона втратить дію, коли всі банки-банкрути будуть ліквідовані або всі їхні кредити рефінансування будуть повернуті.

На думку Дубинського, позбавлення НБУ права забезпеченого кредитора «сприятиме відновленню довіри до НБУ і банківської системи в цілому», а також виконання неплатоспроможними банками своїх фінансових зобов’язань перед кредиторами.

Цей законопроект депутат вніс в Раду ще в листопаді 2019 року, але поставили його на голосування тільки зараз.

За даними НБУ, на 15 червня 2020 борг банків-банкрутів з рефінансування становив 36,3 млрд грн. Зокрема, борг VAB Банку і банку Фінансова ініціатива Олега Бахматюка — 10,6 млрд грн, банку Надра Дмитра Фірташа — 10,4 млрд грн, банку Фінанси і кредит Костянтина Жеваго — 6,7 млрд грн, Дельта Банку Миколи Лагуна — 5, 8 млрд грн, Імексбанку Леоніда Климова — 3,3 млрд грн.

 

 

 

Додайте свій відгук