Адаптація під Байдена. Чому саудівці різко вирішили подружитися з Іраном

Наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Салман / Getty Images

Оглядач Bloomberg Елі Лейк в своїй колонці пише про переформатування регіональної близькосхідної політики з урахуванням політики нової адміністрації США, і про те, яку загрозу це становить для Ізраїлю.

Наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман в кінці минулого місяця простягнув оливкову гілку головному супернику своєї країни. Де-факто глава королівство зазначив, що він прагне «до добрих стосунків» з Іраном.

Така заява являє собою, принаймні, риторичне послаблення з боку саудівців, що беруть участь в жорсткому і масштабному конфлікті з проіранськими хуситами в Ємені і публічно підтримують економічну війну президента Дональда Трампа з Іраном. Ще три роки тому принц Мохаммед говорив, що в порівнянні з верховним лідером Ірану аятолою Алі Хаменеї «Гітлер ще непогано виглядає».

Тепер же президент Джо Байден ясно дав зрозуміти, що не має наміру давати саудитам карт-бланш. Замість цього він пішов по шляху повернення США в ядерну угоду з Іраном 2015 року, що відкриє доступ до мільярдів заморожених коштів для уряду Ірану, який гостро потребує грошей.

Одна з причин спроби саудівців налагодити відносини з Іраном полягає в тому, що регіональні союзники Америки підлаштовуються під нового президента і під його нову зовнішню політику. «Вони гадають на кавовій гущі», — зазначив старший науковий співробітник Вашингтонського інституту близькосхідної політики Девід Шенкер, який працював помічником держсекретаря при Трампі. Саудівці «не хочуть залишатися в ізоляції або позбутися підтримки США».

Однак таке пояснення декілька поверхневе. Американські дипломати кажуть, що саудівці почали непублічно контактувати з Іраном в кінці 2019 року, після вересневого потужного ракетного удару по їх нафтовій інфраструктурі. Наслідний принц благав Трампа відреагувати на ескалацію конфлікту з Іраном, але Трамп відмовився. У підсумку на нижчих рівнях почалися переговори між саудитам і іранцями. Єдина різниця між 2019 і 2021 рр. полягає в тому, що в США вже нова адміністрація, і принц Мухаммед публічно визнав нову дипломатію.

Після ракетної атаки іранців Держдепартамент закликав саудівців «триматися». У січні 2020 року в результаті удару американського безпілотника був убитий іранський генерал Касем Сулеймані, а потім Трамп направив в регіон додаткові сили США для стримування Ірану.

Адміністрація Байдена, навпаки, заохочувала налагодження контактів між королівством і Іраном. За словами Шенкера, це схоже на те, як араби вибудовували відносини з сирійським диктатором Башаром Асадом в кінці 2000-х. Коли США в 2007 р. провели регіональну арабо-ізраїльську мирну конференцію, ряд арабських держав, включаючи Саудівську Аравію, відмовилися від своєї політики ізоляції відносно Сирії, що діяла в якості покарання за її роль у вбивстві колишнього прем’єр-міністра Лівану Рафіка Харірі в 2005 р. До режиму ізоляції арабські держави повернулися в 2011 р. — після того, як режим почав війну зі своїми громадянами, яка триває і понині.

І тоді, і зараз на відносини з арабськими союзниками вплинула політика президента США. Тільки зараз арабські союзники Америки готуються жити на Близькому Сході, де їх могутнього друга більш немає.

Це пояснює, чому Об’єднані Арабські Емірати, перше арабська держава, яка приєдналася до Авраамових угод з Ізраїлем, також підтримує дипломатичний діалог з Іраном. Якщо адміністрація Байдена виконає свою обіцянку запустити процес виходу з Близького Сходу, то арабські держави будуть зацікавлені в тому, щоб у них було побільше друзів і поменше ворогів.

ОАЕ доведеться докласти чимало зусиль на дипломатичному фронті, щоб виробити баланс між дружбою з Ізраїлем і відносинами з режимом, який жадає знищити Ізраїль. Буквально минулого тижня Хаменеї виступив з промовою, в якій ясно дав зрозуміти, що Іран як і раніше прихильний ідеї знищити єдину в світі єврейську державу.

Хаменеї також звернувся і до арабських держав, що визнали Ізраїль. Допоможе цьому режиму «нормалізація відносин з декількома слабкими, жалюгідними країнами?!», — написав він у Twitter англійською мовою.

Аврамових угоди, втім, вже принесли користь Ізраїлю. Однак довгостроковий ефект від їх реалізації залежить від того, чи зрозуміють нові арабські друзі Ізраїлю, що, підгодовуючи іранського крокодила, вони лише розпалюють його апетит.

Додайте свій відгук

Next Post

Будівельна афера на Жмаченка, 20, під прикриттям церкви: кияни VS забудовник

Ср Тра 19 , 2021
Земельна ділянка у 4,24 га на вул. Генерала Жмаченка, 20 (кадастровий номер 8000000000:66:094:0019) належить місту Києву та була надана в оренду релігійній громаді «Євангельська церква «Християнська надія» у 2004 р. з чітким цільовим призначенням – реконструкція, експлуатація та обслуговування духовно-благодійного центру. Релігійна громада володіє недобудованим радянським спорткомплексом та повинна була його […]