Серозний отит – стадії розвитку захворювання та лікування

Серозний отит – запальний процес, який протікає в середньому вусі, за барабанною перетинкою. У барабанній порожнині накопичується рідина. Це так званий початковий отит, який надалі може перейти в гнійний отит. Гній може вийти через барабанну перетинку, і розвинеться вже наступна стадія захворювання.

Серозний отит – одна з ЛОР-патологій, яка найчастіше трапляються у дітей. Частіше виникає в дошкільному віці – до 6-7 років. Тому за будь-якої підозри слід звернутися до отоларинголога. В клініці «JMC» є сучасне відділення педіатрії, досвідчені лікарі вищої категорії та сучасне обладнання. Деталі на сайті за посиланням: https://jmc.org.ua/.

Причини розвитку захворювання

Головна причина розвитку серозного отиту – це нежить, який може бути пов’язаний як з наявністю вірусної інфекції, так і з аденоїдами (у дітей). Оскільки органи слуху безпосередньо пов’язані з носоглоткою, євстахієва труба (яка з’єднує порожнину середнього вуха з глоткою) під час нежитю може переповнитися слизовими виділеннями і перестати виконувати свої функції. Рідина в цьому випадку накопичується в порожнині середнього вуха, не може вийти природним шляхом і стає причиною запалення.

Ще одна причина – патологія безпосередньо євстахієвої труби. Порушення проходження повітря в євстахієвій трубі часто супроводжуються розвитком і розмноженням патогенної мікрофлори.

Ознаки серозного отиту

Закладеність або біль у вусі.

Серозний отит у дітей розвивається досить гостро і швидко. Зазвичай це відбувається вночі, дитина плаче, показує на хворе вухо. Такі симптоми – привід для негайного звернення до педіатра або отоларинголога.

Чи можна самостійно починати застосовувати вушні краплі?

Якщо в дитини заболіло вухо, і з нього нічого не витікає, можна закапати краплі з аналгетичною та анестезуючою дією. Але краще якнайшвидше показати дитину лікарю. За необхідності можна дати знеболювальне – Ібупрофен або Парацетамол.

Що не можна робити при серозному отиті

При серозному отиті не можна прогрівати вухо (синіми лампами, вареними яйцями тощо), робити компреси. Прогрівання може бути ефективним тільки на початковій стадії, до 1 доби, але цю стадію вкрай рідко вдається “зловити”.

Що відбувається під час серозного отиту: стадії розвитку захворювання

  1. Початкова стадія. Не супроводжується симптоматикою. Порушується прохідність слухової (євстахієвої) труби. У дітей відбувається безсимптомно, відразу діагностується друга стадія, гострий біль.
  2. Друга стадія. Через 4-7 днів. З’являється закладеність у вусі, біль.
  3. Третя стадія. З’являється рідина за барабанною перетинкою. Вона починає сильніше тиснути на перетинку і викликати більш виражені больові відчуття.
  4. Четверта стадія. Якщо лікування не призначено, рідина може переходити в гній, який має більш виражений запальний ефект. У дітей іноді зустрічаються внутрішньочерепні ускладнення, такі як менінгіт, абсцес мозку.

Діагностика

Діагностувати серозний отит може сімейний лікар, педіатр, отоларинголог під час огляду за допомогою отоскопії.

Отоларингологи проводять тимпанометрію – вимірювання тиску за барабанною перетинкою. Пацієнт чує у вусі якийсь звук, а лікар отримує інформацію про наявність рідини в порожнині середнього вуха і про її характер за наявності. Найчастіше це дослідження застосовується у дітей. У дорослих найчастіше рідину видно під час візуального огляду.

Лікування серозного отиту у дітей

У дітей розвиток захворювання протікає дуже швидко, тому в разі виникнення болю у вусі дитину обов’язково негайно показувати лікарю – педіатру або отоларингологу.

Дітям до 1 року за серозного отиту обов’язково призначають антибактеріальну терапію (антибіотики) незалежно від того, чи є присутніми інтоксикація, висока температура або порушення в показниках клінічного аналізу крові. Це пов’язано з особливостями анатомії дитини, зі швидкістю протікання запального процесу, який протягом години може перейти в іншу стадію.

Отити у підлітків не завжди вимагають терапії за допомогою антибіотиків. Серозний (катаральний) отит може бути вилікуваний за допомогою вушних і назальних крапель. У період захворювання не рекомендуються перельоти через перепади тиску, які можуть негативно вплинути на стан барабанної перетинки.

Залежно від стадії отиту і віку пацієнта лікування може бути консервативним (медикаментозним) і хірургічним.

Медикаментозне лікування включає:

  • лікування носоглотки, щоб розвантажити слухову трубу, зняти набряк;
  • іноді призначають місцеві краплі у вухо;
  • якщо призначається антибактеріальна терапія, у вушних краплях зазвичай уже немає потреби;
  • можна додати гімнастику для слухової труби, жування жувальної гумки, продування тощо.

Якщо ефективність консервативного лікування в дитини відсутня, а саме, зберігається інтоксикація, больовий синдром, залишається рідина у вусі, застосовується хірургічне лікування.

У дітей наявність рідини ми можемо спостерігати і консервативно лікувати протягом 1-1,5 місяців. За цей час рідина не загусне і не перешкоджатиме руху слухових кісточок, які знаходяться у вусі.

Операція полягає в проколі барабанної перетинки під мікроскопом і встановленні дренажу – шунта, трубочки. Вони силіконові й дають змогу домогтися відтоку рідини із середнього вуха. Суть лікування в тому, щоб у порожнині вуха з’явилося повітря, і в дитини не було зниження слуху. Трубочки перебувають у вусі протягом різних проміжків часу – від одного місяця до року, і навіть довше. Іноді вони випадають самі, коли минає запалення і функція вуха відновлюється. Або ми їх виймаємо через деякий час самостійно.

Профілактика

Щоб не допустити появи серозного отиту, потрібно більше уваги приділяти носу. Якщо дорослий може докладно розповісти про свої скарги – закладеність носа, проблеми під час сякання, то в дитини це не завжди виходить. Не промивайте дітям ніс під тиском, використовуйте фізрозчин для промивання і зволоження. Дітей обов’язково вчити сякатися, менше користуйтеся аспіраторами.

Додайте свій відгук

Next Post

Все про тюнінг авто

Чт Лип 13 , 2023
Студія тюнінгу – це спеціалізована організація або майстерня. Студія тюнінгу в Києві займається модифікацією автомобілів з метою поліпшення їхньої продуктивності, зовнішнього вигляду та функціональності. Тюнінг може включати широкий спектр змін, від косметичних додатків до значних модифікацій двигуна та ходової частини автомобіля. Тюнінг автомобілів – це процес модифікації або покращення властивостей автомобіля, […]