Колишній мер Ірпеня, а нині кандидат-самовисуванець в народні депутати від 95-го округу із центром в цьому ж містечку – Володимир Карплюк – може сісти на 7 років до в’язниці за підкуп виборців.
Саме такою є максимальна санкція за ч. 4 ст. 160 Кримінального кодексу, за ознаками якої проти Карплюка було відкрито кримінальне провадження №12019110200003245 і здійснюється досудове розслідування. Провадження відкрили за те, чим Карплюк особливо пишається – «агітацію справами».
Згідно із Кримінальним кодексом, підкупом виборця вважається роздача і навіть обіцянка (!) будь-яких коштів чи іншого майна, переваг, пільг, послуг або нематеріальних активів, вартість яких перевищує 60 грн.
Як колишній мер порівняно невеликого міста, Володимир Карплюк мислить примітивними категоріями «господарника». Він очевидно не досить високої думки про виборців, і тому вважає, що найкраща і найдієвіша агітація – це прямий підкуп. На парламентських виборах, аби досягнути бажаної недоторканості і уникнути кримінальної відповідальності за численні справи, де він є фігурантом – Карплюк обрав тактику «краще одне велике для всіх, ніж дрібне для кожного».
Читайте також:
Тобто замість роздавати кожному соціально чутливому виборцю продуктовий набір із гречки, олії і консервів, або ставити дитячі майданчики в окремо взятому подвір’ї – «робити добро» одразу для цілої громади. І це тим більше краще, ніж відповідати на запитання про невиконані обіцянки тих «благ», які дійсно потрібні людям, а не вигадані хворою фантазією піарників Карплюка.
«Творець» сумнівного «добра»
Найяскравіші приклади такого «добра» – облаштування набережних і скверів у Вишневому і Боярці, де ще поки не дуже добре знають про кримінальне минуле, теперішнє і майбутнє Володимира Карплюка і його «Нових облич». До слова, попри те, що Карплюк очолює цю партію і постійно використовує її символіку для агітації, на вибори він пішов самовисуванцем.
На перший погляд все нібито нормально: новий громадський простір з’являється, комфорт і якість життя підвищуються, люди повинні бути задоволені, і голосувати за турботливого кандидата.
Утім, є кілька критичних «але».
Дійсно, на відміну від багатьох депутатів і чиновників, які технічно «примазуються» до уже виділених на благоустрій коштів платників податків і називають це «своїми досягненнями», Карплюк чесно каже, що реконструкції набережних і будівництво скверів у Вишневому і Боярці здійснюються його коштом і коштом «Нових облич». Це вам не Ірпінь, де всі бюджетні потоки давно і тотально контролюються Карплюком і його оточенням.
Очевидно, що парк чи чистка озера (із якого за словами Карплюка, витягнули 600 тон мулу) – задоволення не з дешевих. Але чому тоді витрати особистих коштів не відображені в електронному реєстрі декларацій?
Можливо, Володимир Карплюк вважає, що подавати декларацію як уже колишньому меру йому непотрібно. Але закон чітко вказує, що цей обов’язок зберігається за лідерами політичних партій. Не кажучи вже про те, що чесний кандидат, якому немає чого приховувати, мав би оприлюднити декларацію ще до виборів. Тому питання до Нацагентства із запобігання корупції та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: а з яких грошей Карплюк будує набережні, проводить шахові турніри, турніри з регбі, де здійснює незаконну агітацію і агітує прямо в день виборів на дитячому турнірі з «блейду»? Адже його офіційні доходи за останні 10-11 місяців склали «аж» 72 гривні.
Відповідь на це просте запитання уже давно прозвучала в ЗМІ: це багатомільйонні схеми заробітку на видачі дозволів на будівництво, власна участь у будівельному бізнесі, хабарі за роздачу земельних ділянок своїм «підопічним» забудовникам. Адже в Ірпені не працюють будівельні фірми – тут формально зводять садиби і «дачні будиночки» на 14-18 поверхів приватні особи. Які потім, ухиляючись від сплати податків як підприємці – розпродають їх немовби «з-під поли» довірливим молодим сім’ям, студентам і айтішникам.
Скільки брудних грошей витратив Карплюк?
За підрахунками спостерігачів, вартість передвиборчої кампанії Карплюка за найскромнішими оцінками уже перевалила за $1 млн. Що сюди входить?
Рух «Чесно» за підсумками червня з неприхованим здивуванням повідомив, що Карплюк був єдиним (!) з усіх кандидатів-мажоритарників (а їх 3,2 тисячі), чию рекламу транслювали загальнонаціональні телеканали. Всього на рекламу лише на ТБ кандидат витратив близько 6,5 млн грн. лише за червень, тобто близько 250 тис. грн. на день. Видно, в Раду хочеться дуже. В «Чесно» іронізують, що зважаючи на середній розмір зарплати депутата, Карплюку доведеться «відбивати» такі інвестиції років із 10.
Ще одні підраховані затрати Карплюка – на дорогезну агітпродукцію. Місцеві активісти відзначають, що тираж на 50 тисяч глянцевого журналу на 100 сторінок мелованого паперу кожен, про досягнення колишнього мера – потягнув майже на 1,3 млн грн. Щоб вивезти цю макулатуру, необхідно 11 мікроавтобусів. До слова, ті ж активісти «Чесно» відзначали у своїх звітах, що глянцевий журнал Карплюка у порушення закону розповсюджувався в комунальних закладах, зокрема в селищній раді та лікарнях.
Походження грошей – сумнівне, агітація – незаконна. Що ж іще міг порушити цей горе-кандидат. А! Залучення державних службовців і представників місцевого самоврядування до агітування за себе, хоча їм це в робочий час прямо заборонено робити законом.
Секретар Вишнівської міської ради Сергій Пишний, який був одягнений в футболку з написом «Карплюк» на відкритті оновленої набережної у Вишневому, мабуть цього не знав. Він розповів, що проект по розробці озера не робився багато років, і саме Володимир Карплюк перед виборами за власні (!) кошти взявся і робить благоустрій озера за підтримки політичної партії «Нові обличчя».
Саме на ці факти вказали активісти громадської організації “НАРОД І ПРАВО”, за чиєю заявою сьогодні розслідується кримінальне провадження №12019110200003245, за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 160 КК України (підкуп виборців кандидатом за попередньою змовою групою осіб).
До слова, порушення і розслідування справи підтвердив на своїй сторінці в Facebook радник Міністра внутрішніх справ України, заступник голови ГО “Всеукраїнська спілка ветеранів АТО” Армен Согомонян.
«Вчора були порушені кримінальні справи з приводу підкупу виборців по 95 округу Володимиром Андрійовичем Карплюк. Ми докладемо всіх зусиль, щоб ці справи в суді не розвалилися. Доказової бази у нас досить, щоб зняти цього кандидата з передвиборної гонки, щоб ряди кандидатів трошки підчистити від популістів, корупціонерів і від людей, які рвуться до влади за всяку ціну», – сказав він на відео, опублікованому в четвер.
Ну і картина була б неповною, якби Карплюк не використав у себе на окрузі банальну і стару як світ технологію створення клонів. Для створення клонів проти себе він зробив технологічну «прививку» – заявив, що таким бажаючим пропонують по $20 тис. А от проти конкурентів виставив аж двох «голограм»: проти кандидата від «Слуги народу» Олександра Горобця, а також проти ще одної кандидатки, голови Києво-Святошинського району Мирослави Смірнової. При цьому клоном Смірнової виявилась дружина однопартійця Карплюка по «Нових обличчях» мера Боярки, Зарубіна, який проводить агітацію за Карплюка навіть у дитячих садках.
Чи зможе Карплюк уникнути покарання у новому кримінальному впровадженні, як йому це роками вдавалось відносно інших кримінальних справ, які по ньому було відкрито раніше? Очевидно, що довго робити це не вдасться. І навіть Верховна рада, як відомо, не є абсолютним гарантом недоторканості. Особливо із огляду на ініціативи, які лунають від нової влади про повне її зняття з народних обранців майбутнього скликання. Тому кейс Карплюка ризикує стати не лише найбільш зухвалим серед корупціонерів, але й прикладом того, як справедливість, попри бар’єри і перепони, все ж наздоганяє негідників.
Сергій Решетиленко