Навіщо потрібні ортопедичні устілки та як їх правильно вибрати?

За сотні років прямоходіння людини істотно змінилася і зросла навантаження з його ноги, і особливо на стопи. До таких змін призвели: незручне чи неправильне взуття (у медицині проблеми, пов’язані із взуттям, називають «стопа взутої людини»).Інтернет-магазин ортопедичних товарів Ortosan https://ortosan.com.ua – це онлайн-крамниця, в якій ви знайдете ортопедичне взуття для дітей і дорослих, медичний одяг, товари для реабілітації та масажу, ортопедичні подушки та устілки, бандажі, корсети та компресійний трикотаж.Одним із ефективних та затребуваних методів лікування плоскостопості є ортопедичні устілки – індивідуально підібрані або виготовлені конструкції (ортези), які полегшують стан пацієнта та забезпечують поступову м’яку корекцію дефектів стопи.

Дорослим людям з плоскостопістю стійкий позитивний ефект забезпечить лише постійне використання ортопедичних устілок. Ортопедичні устілки для дітей та підлітків буде достатньо використовувати кілька років, щоб стопи набули потрібної форми і плоскостопість пройшло.

Стан стопи при плоскостопості

Стопа здорової людини має 1 поперечний та 2 поздовжніх склепіння (зовнішній та внутрішній), які формуються напругою м’язів та зв’язок. Така біомеханіка дозволяє стопі ефективно виконувати свою функцію, що амортизує – захищати опорно-руховий апарат від ударних навантажень при стрибках, ходьбі та бігу.

Якщо м’язи та зв’язки стоп слабшають або неправильно розвиваються, стопи стають плоскими, а ударні навантаження припадають на суглоби ніг та хребет. Анатомічно ці суглоби не здатні повністю пружинити навантаження, тому м’язи ніг значно перенапружуються, а зв’язки розтягуються.

Особливо помітно порушення біомеханіки стопи відбиваються на колінних суглобах. У медицині виділяють кілька типів постановки ніг:

 • Пряма – осі колінних та гомілковостопних суглобів паралельні один одному, ноги рівні, надколінки спрямовані вперед.
 • Варусна (О-подібна) – вісь колінного суглоба знаходиться під кутом до осі гомілковостопного суглоба, тобто гомілковостоп повернутий всередину і надколінки також розгорнуті один до одного.
 • Вальгусна (Х-подібна) – вісь колінного суглоба також знаходиться під кутом до гомілкостопа, як і при варусній постановці стоп, але вісь останнього розгорнута назовні і надколінки розгорнуті один від одного.

Функції ортопедичних устілок

Ортопедичні устілки (foot orthotics) – це спеціальні вкладки для взуття, що допомагають підтримувати склепіння стопи, та коригують порушення, що з’явилися в результаті плоскостопості. Вони здатні змінити фізичну діяльність стопи при найбільш важливих рухах, тобто при повільній ходьбі, яка найбільш популярна у повсякденному житті.

Для чого потрібні ортопедичні устілки, крім корекції стопи:

 • покращують кровообіг у стопах;
 • зменшують навантаження на суглоби гомілкостопів, колін та стегон;
 • зменшують втому ніг;
 • підвищують стійкість при стоянні та ходьбі;
 • перешкоджають розвитку патологій у опорно-руховому апараті.

Щоб ортопедичні устілки виконували свої функції, вони мають бути правильно підібрані з урахуванням особливостей деформації стопи кожного пацієнта. Також устілки можуть бути підібрані або виготовлені спеціально для зайняття спортом або тривалого стояння.

Існують також спеціальний вид ортопедичних устілок – пристрій для підтримки поздовжнього склепіння стопи, які найчастіше називають супінатором (arch support), це одні з перших ортопедичних конструкцій-вкладишів, які почали застосовувати для корекції стопи на початку минулого століття. Вироби мали «зупиняти» стопу (звідси й походить їх назва), тобто утримувати склепіння від просідання. В даний час супінатор використовується як конструктивний елемент устілок, який запобігає їх зсуву вперед або назад, а також частково підтримує внутрішнє склепіння стопи від завалювання при стоянні.

У наш час будова всіх ортопедичних устілок приблизно однакова:

 • супінатор у сфері внутрішнього склепіння;
 • заглиблення під п’яту;
 • підйом у зоні перекату стопи;
 • метатарзальна подушечка в області поперечного склепіння;
 • клини різної висоти у комбінаціях, підібраних індивідуально для кожного пацієнта, щоб виправити біомеханіку стопи та зробити її правильною.

Як вибрати ортопедичні устілки правильно

Правильно підібрати устілки може лише кваліфікований лікар-ортопед, який оцінює форму плоскостопості, її ступінь, еластичність склепінь стопи, а також загалом стан опорно-рухового апарату. Такий метод підходить для дітей до 6 років і людей похилого віку (їм підбираються м’які «щадні» варіанти). Для дорослих з усталеною та вираженою патологією стопи рекомендується не підбирати, а замовити індивідуальні ортопедичні устілки.

Різні за жорсткістю устілки поділяються на:

М’які устілки з натуральної шкіри, яка вважається найбільш природним матеріалом – у процесі експлуатації устілка остаточно набуває форми стопи та надовго її зберігає. Жорсткі елементи для підтримки правильного положення стопи та підкладка виконуються із синтетичних матеріалів.

Жорсткі ортопедичні устілки виконуються із спеціальних пластиків, сталі або графіту. Їх рекомендують для пацієнтів із значною вагою (понад 100 кг) або з яскраво вираженими стійкими деформаціями. Устілки надійно фіксують відділи стопи в потрібному положенні, виконуючи свою функцію, що коригує.

Напівжорсткі устілки – виготовлені з гнучкого пластику, покритого зверху пористими матеріалами, наприклад, мікропористою гумою, натуральною шкірою, спіненим поліетиленом. Основне завдання напівжорстких ортезів полягає у контролі висоти склепіння стопи в той момент, коли на неї припадає навантаження.

Силіконові устілки – гнучкі ортези, які легко набувають форми згинів стопи. У той же час вони мають кілька явних недоліків: низька пружність, мала зносостійкість і відносно велика вага, від чого м’язи ніг швидко втомлюються при тривалій ходьбі.

Мають свої характерні особливості та устілки для різних видів взуття, що відбивається на їх розмірі та формі, а також для різних проблем сто стопами:

 • Ортопедичні устілки для модельного взуття менші, ніж ортези для повсякденного носіння.
 • Устілки для спортивного взуття розраховані на підвищене навантаження та посилене потовиділення.
 • Для людей із синдромом діабетичної стопи (важке пізніше ускладнення цукрового діабету) устілка в обов’язковому порядку має додатковий тришаровий захист, оскільки шкіра ніг у таких пацієнтів має знижену чутливість.
 • Спеціальні ортопедичні устілки при шпорі п’яти знижують ймовірність травматизації м’яких тканин, при подагрі і артриті – зменшують болючість і дискомфорт при русі.

Етапи виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок

Процес виготовлення устілок проходить кілька обов’язкових етапів:

 1. Діагностика патологій біомеханіки стопи різними методами:
 • Відбиток стопи – найпростіший у виконанні, але найменш точний.
 • Гіпсовий зліпок стопи.
 • Комп’ютерне зображення стопи – найсучасніший, найпросунутіший і точний метод. Під час обстеження пацієнт стає на спеціальну платформу, яка транслює цифрові дані на монітор комп’ютера, одразу формуючи зображення з особливостями будови стоп та їх дефектів. Визначення дефектів проводиться згідно з фарбуванням ділянок стоп залежно від сили їх тиску на платформу.
 1. Складання рецептури устілки на основі отриманих даних про індивідуальні особливості стопи пацієнта.
 2. Виготовлення устілки.
 3. Приклад.
 4. Корекція устілки у процесі використання – зміна висоти клинів, зони перекату, висоти метатарзальної подушки.

Як правильно користуватися ортопедичними устілками

Перш ніж встановити у взуття ортопедичні конструкції, необхідно витягти з нього свої устілки. Ортези повинні щільно прилягати до підошви взуття, вони не повинні зміщуватись, при необхідності їх можна закріпити за допомогою липкої стрічки.

Під час першої примірки взуття зі устілками потрібно активно бути схожим або пробігтися, щоб відчути, наскільки правильно вони підібрані. Якщо виникають неприємні відчуття чи почуття дискомфорту – устілки потрібно коригувати чи змінювати.

Правильний догляд за устілками забезпечить їм тривалий період служби. Для цього потрібно регулярно мити їх спеціальними заощаджуючими засобами в теплій воді, а сушити в природних умовах, без впливу високих температур, інакше вони деформуються і перестануть правильно виконувати свою функцію, що підтримує і коригує.

Додайте свій відгук

Next Post

Момент Форда от Теслы? Банк ожидает глубокой дефляции и смены электромобилей

Вт Січ 31 , 2023
В марте должно быть больше ясности, потому что Tesla объявила День инвестора на начало месяца, на котором, среди прочего, будет представлена ​​информация о платформе электромобиля следующего поколения, как заявил финансовый директор Закари Киркхорн на телефонной конференции. Генеральный директор Илон Маск отказался предоставить какую-либо дополнительную информацию. Но один банк считает, что […]