У Москві вже заговорили про посилення цензури в інтернеті і ревізію зброї у росіян
Співробітники правоохоронних органів і швидка допомога на місці стрілянини в школі №175 в Казані, столиці республіки Татарстан, 11 травня 2021 р. / Getty Images
19-річний студент четвертого курсу казанського коледжу ТИСБИ Ільназ Галявієв, відрахований в квітні за те, що фактично припинив навчання, 11 травня влаштував масову стрілянину в 175-й гімназії столиці Татарстану, яку закінчив чотири роки тому.
Читайте також:
Озброївшись дробовиком Hatsan Escort турецького виробництва, який він придбав абсолютно законно, Галявієв, назвавшись “Богом” в своєму Telegram-каналі, увійшов в школу і вбив дев’ять людей: сімох восьмикласників і двох вчительок.
Крім того, постраждали 23 людини, з них 20 дітей. Шестеро дітей у важкому стані, двоє у вкрай важкому.
Знайомі, колишні однокласники та студенти ТИСБИ кажуть, що хлопець був замкнутим, відлюдним і тихим, захоплювався історією і зброєю. Тож, вірогідно, тут має місце бути ще один інцидент, подібний бійні в американській школі “Колумбайн” в 1999 р.
Але в цій ситуації примітно те, що подібного роду інциденти в навчальних закладах Росії і на окупованих нею територіях України відбуваються як на тлі ескалації конфлікту між РФ і Україною, так і в цілому синхронно з накачуванням Кремлем рівня ура-патріотизму і мілітаризму.
Нагадаємо, 17 жовтня 2018 р. масова стрілянина сталася в Керченському політехнічному коледжі. Стрілець Владислав Росляков, до слова, з такого ж дробовика вбив 21 людину.
В Україні цей інцидент розслідувався як теракт. Окупанти ж відкрили справу за статтею “Вбивство двох або більше осіб загальнонебезпечним способом”.
За вісім місяців до трагедії в окупованій Керчі також спостерігалося загострення у відносинах України і Росії. Тоді причиною стало постійне порушення Росією міжнародного права в Азовському і Чорному морях, включаючи постійні і тривалі огляди суден в акваторіях та Керченській протоці.
25 листопада 2018 р. росіяни захопили українські катери і буксир, полонивши українських моряків, які йшли через протоку з Одеси до Маріуполя. В Україні було введено військовий стан і цілком серйозно обговорювалася можливість продовження інтервенції російських військ.
Минуло три роки, і Москва влаштувала нову військову провокацію — зосередила війська в безпосередній близькості до українських кордонів. І знову стрілянина в школі.
Припускати, що інцидент в Казані був зрежисований російськими спецслужбами, щоб підвищити градус напруги в суспільстві — це вже відверта конспірологія. Але все ж чимала частка відповідальності за те, що сталося, таки лежить на плечах путінського режиму, що зводить в абсолют агресивний мілітаризм, націоналізм, шовінізм, причому на всіх рівнях. Результатом такої політики стали численні приклади абсурдного “побєдобєсія” у батьків, які наряджали дітей в форму часів Другої світової війни або катали їх у візочках у вигляді танків.
Російська влада особливу увагу приділяє військово-патріотичному, а по суті — шовіністичному вихованню дітей і молоді, що дозволяє належним чином форматувати юні уми, які народжуються і дорослішають, заводять власних дітей, не знаючи інших президентів.
Путін під час свого останнього звернення до Федеральних зборів дуже багато часу приділив саме темі ідеологічної обробки молодого покоління через нібито його соціальну і економічну підтримку.
Так що цей вектор внутрішньої політики залишиться незмінним. А значить, будуть нові інциденти зі стріляниною. Вони — симптоматичні.
У той же час влада РФ напевно спробує обернути трагедію в Казані собі на користь. По-перше, в медійному плані. Не стане сюрпризом, якщо, як і в 2018 р. у випадку з Росляковим, пропаганда і соціальні медіа почнуть тиражувати історії про те, що Галявієв нібито підтримував контакти з українськими націоналістами.
Таким чином, в свідомості росіян буде посилено тезу про націоналізм і неонацизм з України, що просочується в РФ. Те, про що Путін говорив за два дні до стрілянини в Казані, — під час військового параду в Москві. Але навіть якщо “спливе”, з огляду на географію, не український, а, скажімо, ісламістський слід, — це, з усією очевидністю, теж буде грати на руку Кремлю.
По-друге, такі події дають владі карт-бланш на запровадження нових заходів контролю над населенням, з якими саме населення, шоковане трагедією, буде згідно.
Такого роду спроби робилися і після стрілянини в окупованій Керчі. Тоді Росгвардія виступила з ініціативою змусити власників зброї постійно повідомляти її про свої переміщення. Але тоді ідея не отримала схвалення.
Аналогічно і з законопроектами, якими пропонувалося підвищити вік володіння зброєю з 18 до 21 років, а також штрафи для тих, хто носить зброєю, будучи п’яним.
Стрілянина в Казані, безумовно, буде використана і в якості аргументу на користь посилення контролю над обігом зброї. Тобто російських обивателів почнуть ретельніше оберігати від можливості її придбання. Путін вже дав команду голові Росгвардіі Віктору Золотову провести ревізію видів зброї, яку можуть отримати звичайні росіяни. Наступний крок — посилення контролю, масові вилучення і, отже, мінімізація ризику збройних зіткнень під час акцій протесту.
Кремль неабияк налякали мітинги в Хабаровську на підтримку Сергія Фургала, а також акції проти ув’язнення Олексія Навального. І тому він вирішив ще більше закрутити гайки, натиснувши на однопартійців Фургала — ЛДПР, і тим, що записав ФБК Навального в екстремістські організації.
З іншого боку, є ризик, що репресії в результаті можуть спровокувати заворушення вже із застосуванням зброї. І стрілок Галявієв, по суті, допомагає владі не допустити такого сценарію.
Однак і це ще не все. Російські законодавці вже працюють над тим, щоб залізти в особисте життя дітей — вказують на комп’ютерні ігри як на серйозну проблему. І на додаток запропонували створити “систему відстеження злочинних намірів” в інтернеті і соціальних мережах.
Іншими словами, парламент РФ хоче ще більше посилити цензуру в мережі, де публікація “неправильної” картинки стає приводом відправити людину в тюрму.
Природно, для реалізації всіх цих заходів потрібні кошти. А значить, органи, що відповідають за підтримання правопорядку в країні, — ФСБ, Росгвардія, МВС, — отримають збільшення бюджетів. Гроші доведеться вилучати з інших статей витрат.
Найчастіше всі авантюри і поліцейські заходи в Росії оплачуються за рахунок простих росіян. Так що обіцянки Путіна налагодити життя співгромадян, збіднілих ще більше через коронакризу, так і залишаться обіцянками. Плюс вони отримають ще більше контролю з боку держави і ще більше втручання в особисте життя.